VŠE O NÁKUPU

 

Aby šperky zůstaly krásné, vyžadují pravidelnou údržbu a péči. Zvláště u často nošených šperků je třeba čas od času provést vyčištění, abychom z nich odstranili prach, pot a jiné nečistoty. Kromě běžné údržby pak doporučujeme nechat jedenkrát ročně šperk vyčistit, případně vyleštit odborně.
Není vhodné nosit šperky při jakékoliv fyzické práci, sportu či během spánku a také běhe činností, při kterých by mohly přijít do kontaktu s vodou. Zabraňte také kontaktu šperku s ostrými či tvrdými předměty, které by mohly způsobit jeho poškrábání. Zvláště pak v případě šperků pozlacených nebo pokovených rutheniem. U těchto šperků rovněž není vhodné příliš časté čištění, které může způsobit ztenčení pokovené vrstvy.
Zejména stříbrné šperky, které pravidelně nenosíte, podléhají poměrně snadno oxidaci. V takovém případě můžete použít některý ze speciálních hadříků určených na čištění šperků a zlehka jím šperk očistit. V každém případě se však vyhněte kontaktu hadříku s perlami.
I u pozlacených výrobků se ve výjimečných případech může stát, že zlato změní barvu a ztmavne. Nejedná se o korozi povrchu či jinou výrobní vadu, ale o běžnou chemickou reakci. Vzhledem k tomu, že při výrobě zlacených šperků je použito i jisté množství stříbra, může vlivem působení určitého druhu potu dojít k reakci mezi stříbrem a okolím. Podobně jako u stříbrných šperků pak dojde ke změně barvy – ztmavnutí. V takovém případě je možné, stejně jako u stříbrných šperků, k navrácení lesku použít čisticí hadřík. Pozlacené šperky ani šperky pokovené rutheniem se však v žádném případě nepokoušejte čistit jinou metodou. Může dojít k poškrábání povrchu a nevratnému poškození zlaté vrstvy. V případě, že si nejste jisti jak výrobek vyčistit, dejte přednost odbornému čištění ve zlatnictví.

Péče o perly
Perlám, jež jsou jediným organickým drahokamem na světě, je nutné věnovat speciální pozornost tak, aby bylo zaručeno, že zůstanou krásné a nezkrátí se jejich životnost. Oproti jiným drahokamům jsou perly podstatně náchylnější k poškrábání, rozlomení či jinému poškození, jako je například i uvolnění a vypadnutí perly. Kromě toho zde také působí několik faktorů, které mohou zapříčinit zmatnění a změnu barvy. Jedná se zejména o dlouhodobé vystavování perel slunečnímu svitu či umělému osvětlení, kontakt s látkami jako jsou parfémy, vlasové spreje, antiperspiranty a jiné kosmetické přípravky, včetně přírodních olejů. Proto tyto produkty používejte vždy před nasazením šperku tak, aby bylo zabráněno jejich přímému kontaktu s perlami a chraňte perly také před mechanickým poškozením a vysokými teplotami zapříčiněnými např. fénem na vlasy.
Důležitá je také péče – v době, kdy šperk nenosíte, uchovávejte je při pokojové teplotě v krabičkách či šperkovnicích tak, aby byl každý šperk uložený samostatně. Průběžně je možné perlové šperky lehce čistit jemným vlhkým hadříkem. V žádném případě však na perly nepoužívejte čisticí prostředky! Je-li třeba šperk důkladně vyčistit, vždy jej svěřte do rukou odborníkovi.

Záruční doba je 24 měsíců.